18 Mart, 2002 yılından beri ülkemizde Şehitler Günü olarak kutlanmaktadır. Gün, başlangıcını ve ruhunu 18 Mart 1915 te Çanakkale’de yazılan destandan alır.
 
Çanakkale, aziz milletimizin vatan ve bağımsızlık uğrunda yüzbinlerce evladını şehit vererek insanlık tarihinin en şanlı sayfalarından birini yazdığı destanın adıdır.
 
Çanakkale'de bu destanı, milletimizi esir etmek isteyen işgalcilere karşı göğsünü siper eden ve vatanımızın bütünlüğüne kast edenlere karşı canlarını bir an bile tereddüt etmeksizin feda eden aziz şehitlerimiz yazmıştır. Bu vatan, onların bizlere emanetidir. Bu emanete layıkıyla sahip çıkmak, bu topraklar üzerinde hayat süren milletimizin her ferdinin boynunun borcudur.
 
Bunun için vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale'de savaşan kahramanları Bedr'in arslanlarına yakın görmüş, mezar taşı olarak da Kâbe 'yi layık görmüştür. "Bir gül bahçesine görercesine " toprağa düşen yiğitler, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle "Çanakkale Geçilmez" sözünü, sözün ardındaki inancı, kararlılığı ve cesareti tarihe kanlarıyla yardırmışlardır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle yâd ediyor, değerli aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum.